Petak , 22. Juni 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Barcelona vs Valencia – PLUS/MINUS

Barcelona vs Valencia – PLUS/MINUS

U derbi susretu 32. kola La Lige, Barcelona je na Camp Nou pred 69 544 gledalaca savladala Valenciju rezultatom 2-1. Golove za katalonski klub postigli su Luis Suárez u 15. minuti i Samuel Umtiti u 51. minuti. Utješni pogodak za Šišmiše djelo je Dani Pareja iz 87. minute nakon udarca sa bijele tačke. Ovom pobjedom, Barça se dodatno približila osvajanju ligaškog trofeja, s obzirom da joj je u sljedećih šest utakmica potrebno najviše sedam bodova.

Ekipa Ernesta Valverdea je odigrala dosta solidnu utakmicu, iako je Valencia opet pokazala određene slabosti Blaugrane, a u nastavku donosimo rezime ove utakmice.

POZITIVNE STRANE

– Srušen rekord Sociedada

Rekord ekipe iz San Sebastiana od 38 utakmica bez poraza, trajao je pomalo simbolično punih 38 godina. Barça je današnjom pobjedom došla do 39. ligaške utakmice bez poraza u nizu, čime je premašila ekipu Sociedada. Nakon ispadanja iz Lige prvaka, rušenje ovog rekorda barem malo će utješiti Barçine fanove.

– Pobjeda za nastavak sezone

Neočekivano ispadanje od Rome unijelo je dosta turbulencija u redovima Blaugrane, barem ako je vjerovati medijima. Tiha atmosfera vladala je ovih dana, a mediji su oštro kritizirala Ernesta Valverdea zbog ispadanja od Rimljana. Činilo se kako je jedan poraz kompromitovao cijelu dobru sezonu katalonaca. Stoga, današnja pobjeda je odlično dobrodošla za zaboraviti nesretno ispadanje, jer sezona ide dalje. Igrači su shvatili da su La Liga i Kup kralja takmičenja koja i dalje čekaju Barçu, tako da su danas pokazali zajedništvo na terenu visokim presingom, gdje su svi igrali odbranu počevši od Messija i Suáreza. Današnjom pobjedom trofej La Lige je nikad bliži a već sljedeću subotu, novi trofej Kupa kralja čeka na vitrine Camp Noua.

– Philippe Coutinho

Brazilac je odigrao ponovo odličnu utakmicu. Iako je opet utakmicu odigrao na desnoj strani veznog reda, to ga nije spriječilo da upiše dvije asistencije, od kojih je posebno prva bila upečatljiva. Tako je Coutinho od posljednjih šest Barçinih ligaških golova, namjestio čak četiri. Brazilac je igrao dosta opušteno danas, nije se vezao striktno za aut liniju, već je dosta učestvovao u izgradnji napada. Imao je 72 dodira na utakmici, 81% tačnih dodavanja, 3 driblinga i 1 vrlo opasan udarac sa distance te je iznudio i jedan žuti karton. Apsolutno igrač utakmice.

– Andrés Iniesta

33-godišnjak je odigrao odličnu utakmicu danas. Dalo se naslutiti kako je Španac danas raspoložen za igru nakon što je već u 7. minuti namjestio sjajnu šansu Suárezu, koju je Urugvajac upropastio. Iniesta je danas na lijevoj strani bio ono što je Coutinho bio na desnoj strani. Dosta učestvovanja u organizaciji igre, sa 97 dodira , 91% tačnih dodavanja te šest driblinga. Šteta je što svoju sjajnu partiju nije okrunio golom nakon odličnog poluvoleja sredinom drugog poluvremena. Aplauz Camp Noua prilikom njegovog izlaska u 83. minuti je dovoljno rekao…

NEGATIVNE STRANE

– Dekoncentracija igrača

Očigledno je poraz u srijedu dosta uticao na igrače Barçe. Iako se primijetilo da igrači žele taj poraz što prije zaboraviti, ipak to nije išlo tako glatko. Tako smo u ovom meču vidjeli nekoliko kapitalnih pogrešaka Barçinih prvotimaca. Veliki promašaj Suáreza u 7. minuti, rani žuti karton za Piquea, velika pogreška Ter Stegena prilikom dodavanja, zatim još jedna velika greška Piquea u 43. minuti pa proklizavanje Umtitija u 49. minuti i na kraju nepotreban penal Dembéléa u 85. minuti, odlike su ekipe koja je psihički poljuljana izašla na današnji susret. Sreća je što je Ter Stegen dobro reagovao u nekoliko navrata i što Šišmiši nisu bili precizniji.

– Dosta šansi za goste

Valencia se pokazala kao vrlo opasan protivnik, naročito u prvom poluvremenu. Kompletna odbrana Barçe je muku mučila sa napadima Valencije, a Goncalo Guedes je izgledao nezaustavljiv. Valencia je ukupno imala 17 šuteva prema golu Blaugrane, od čega 7 gol šansi, tako da Ernesto Valverde može biti zadovoljan što je samo jedna lopta završila u mreži Ter Stegena.