Ponedjeljak , 21. Maj 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Levante vs Barcelona – PLUS/MINUS

Levante vs Barcelona – PLUS/MINUS

Posljednja utakmica 37. kola španske La Lige donijela nam je okršaj između Levantea i Barcelona u kojem su domaćini slavili sa 5-4. Neočekivano slavlje domaće ekipe kojim su nanijeli Barceloni težak udarac s obzirom da je niz od 43 utakmice Blaugrane bez poraza prekinut u Valenciji. Pogotke za Levante postigli su Emmanuel Boateng u 9., 31. i 50. minuti te Bardhi u 46. i 56. minuti. Za Barçu su večeras pogađali Philippe Coutinho u 38., 59. i 64. minuti te Luis Suárez u 71. minuti iz penala.

Još jedna noć koja je dobrim dijelom podsjećala na onu rimsku… U nastavku donosimo kratki rezime večerašnjeg susreta.

POZITIVNE STRANE

• Philippe Coutinho

U katastrofalnoj noći za Barcelonu, Brazilac je bio jedina svijetla tačka. Tako je u svom 21. nastupu za Blaugranu Coutinho postigao hat-trick, čime je došao do brojke od 9 golova u dresu Barcelone nakon što je stigao u zimskom prelaznom roku iz Liverpoola. Brazilac je osim tri pogotka imao nekoliko sjajnih slaloma kroz odbranu domaćina i još nekoliko opasnih šuteva. Šteta što njegova sjajna partija nije pomogla Barçi da i večeras ostane neporažena.

NEGATIVNE STRANE

• Prekinut niz neporaženosti

Svakoj seriji dođe kraj, ali slabo ko se nadao da će se ta serija baš večeras prekinuti. Levante zaista igra dobro u posljednje vrijeme, međutim teško je bilo zamisliti da Barça može izgubiti u Valenciji. Tako je mislio i Ernesto Valverde, koji je ostavio Lea Messija kod kuće te Gerarda Piquéa na klupi. To se ispostavilo kao vrlo loša odluka. Tako je san Barcelone o završetku ligaške sezone bez poraza ostao samo san.

• „Odbrana“

Defanzivni dio svake ekipe bi trebao biti onaj koji štiti svoj gol. Večeras Barcelona jednostavno nije imala odbranu. Primiti pet golova od ekipe koja se do jučer borila za opstanak je izvan svake pameti. Ako pri tome dodamo da su domaćini pogodili okvir gola te promašili prazan gol, nije teško zaključiti koliko golova je Barça trebala primiti u večerašnjem susretu. Kada kažemo odbrana, ne mislimo generalno na zadnji red, nego na cijelu ekipu, jer čitav tim treba da igra i odbranu i napad, a večeras igrači Blaugrane kao da su došli na ekskurziju u Valenciju.

• Yerry Mina

Kolumbijac je večeras upisao svoj treći nastup od prve minute u dresu Barcelone. U prošla dva, Barça je dva puta odigrala neriješeno, dok je večeras izgubila. Mina je večeras dobio priliku da pokaže upravi Barcelone i treneru Valverdeu može li se na njega računati u sljedećoj sezoni. Ko god je pogledao ovu utakmicu, odgovor nije teško pretpostaviti. Katastrofalna igra u odbrani se najviše ogledala u nepostojanju komunikacije s drugim odbrambenim igračima, a naročito u početku s Thomasom Vermaelenom. Jednostavno se nije znalo ko treba pokriti određenog igrača, čime je Barçina odbrana ličila na raštimani orkestar. Kolumbijac je ispao skoro pa smiješan kod prvog pogotka domaćina, gdje nije uspio stići Moralesa koji je upisao asistenciju za gol. Na kraju meča je uspio zaraditi i žuti karton.

• Ousmane Dembélé

Francuz je u srijedu bio sjajan protiv Villarreala, međutim večeras je odigrao utakmicu za zaborav. U poređenju sa Coutinhom, skupocjeno pojačanje Barcelone ipak pokazuje zašto Valverde i nema previše povjerenja u njega kao u Brazilca. Razlog je evidentan, a to je konstantnost dobre igre. I dok Brazilac iz meča u meč pruža vrlo dobre partije, Francuz teško da može odigrati dvije dobre utakmice zaredom. Večeras ga jednostavno ništa nije išlo, počevši od driblinga do distribucije lopte. Noć za zaborav!

• Griezmann neće riješiti probleme Barçe

U odsustvu Lea Messija vidjeli smo kakvu igru Barça može pružiti bez Argentinca. Bez obzira na četiri postignuta gola, večeras smo vidjeli vrlo malo od Blaugrane. Ekipa je izgledala katastrofalno većinom meča i kada je semafor u 50. minuti pokazivao rezultat 5-1, svi su mislili da sanjaju nešto. Konačan rezultat 5-4 možda donosi neku utjehu, ali evidentno je da se problemi ne smiju stavljati pod tepih.

Povodom sve glasnijih medijskih nagađanja o dolasku Griezmanna u Barcelonu, veliko je pitanje koliko bi taj transfer uopće dobrodošao Blaugrani. Evidentno je da u ekipi postoje mnogo veći problemi od onih napadačkih, jer u napad je već investirano 280 miliona eura samo u prošloj godini. Sredina terena pati za promjenama, a i situacija u odbrambenom dijelu je daleko od zadovoljavajuće s obzirom da je Vermaelen u poznim igračkim godinama, Mina pruža veoma zabrinjavajuće nastupe, Umtiti ima “probleme s novim ugovorom”, vezni igrač je i dalje prva opcija na desnom beku,…