Nedjelja , 27. Maj 2018.
Naslovnica / Aktuelno / Roma vs Barcelona – PLUS/MINUS

Roma vs Barcelona – PLUS/MINUS

U uzvratnom susretu 1/4 finala Lige prvaka, Roma je na Olimpicu savladala Barcelonu sa 3-0 te na taj način uspjela nadoknaditi prednost Blaugrane iz prvog meča i proći dalje u polufinale. Golove za Rimljane postigli su Edin Džeko u 6. minuti, De Rossi u 58. iz penala i Manolas u 83. minuti nakon kornera. Malo ko se nadao ovakvom ishodu večeras, ali mora se priznati da je Roma zasluženo prošla u dalju fazu…

Sigurno da ovo ispadanje predstavlja veliki šok za Barcelonu, a mi u nastavku donosimo rezime večerašnjeg dvoboja.

“POZITIVNE STRANE”

• Ispadanje na vrijeme

Podnaslov s namjerom stavljen pod navodnike.

Barça ove sezone igra veoma loše na gostovanjima u Ligi prvaka. Na pet utakmica, Blaugrana je zabila samo dva gola, od čega je jedan autogol, dok je drugi nastao kardinalnom greškom protivničke odbrane. Barcelona je uspjela izbaciti Chelsea u osmini finala samo na osnovu genijalnosti Messija, ali večeras ni Argentinac nije mogao spasiti Barçu od ispadanja. Kada malo bolje rezimiramo cjelokupnu sezonu u Ligi prvaka, možda je i “bolje” da je Barça završila večeras svoj put, jer ko zna kako bi prošla u polufinalu.

S ovakvom igrom i 7-0 iz dvomeča protiv Bayerna iz 2013. godine ne bi bilo daleko.

NEGATIVNE STRANE

• Ziheraški pristup

Već u prvoj utakmici na Camp Nouu mogli smo vidjeti jedan više nego oprezan pristup Barçe. Međutim, takav pristup je zamaskirao rezultat koji i nije bio pravi pokazatelj stvari u toj utakmici. Valverde je večeras izveo isti sastav, a Di Francesco je bio korak ispred njega i znao je šta je Španac priredio za večeras. Kako god, Valverde se striktno držao svog plana čak i kada su svi očekivali da će nešto mijenjati već početkom drugog poluvremena. Izmjene su stigle prekasno, a ziheraški pristup se ovog puta osvetio Valverdeu. Samo jedan šut u okvir gola nije dostojan katalonskog ponosa.

Mnogi će reći da se Johan Cruyff okreće u grobu trenutno…

• Prekasno ubacivanje Dembéléa

Čini se da će jedna utakmica biti dovoljna da sruši sve ono dobro što je Španac radio do večeras. Mnogi će reći da su ga samo rezultati dobro pokrivali, a kada rezultat izostane, onda sve loše izađe na vidjelo. Valverde nije našao način kako adaptirati svoju ekipu na promjenu formacije Rome. Sergi Roberto je sa novom Rominom formacijom postao dosta beskoristan u napadu i nevjerovatno je da Dembélé nije šansu dobio mnogo ranije s obzirom da je lijevi štoper Rome Jesus požutio u prvom poluvremenu. Sigurno da bi Francuz svojom brzinom pobjegao relativno sporim štoperima Rimljana, međutim Valverde je samo mislio na to kako sačuvati svoj gol.

• Adaptacija na protivnika

Ono što je Valverdea krasilo skoro cijelu sezonu jeste dobra adaptacija na protivnika i puno bolje predstave u drugom poluvremenu. Čak su i igrači tvrdili kako Ernesto odlično čita igru, pa je zato dosta nejasno kako nikakve promjene u sistemu Barçe nismo vidjeli cijelu utakmicu. Roma je imala premoć u vezi sa pet igrača u odnosu na četiri Blaugrane, što im je omogućavalo pravljenje viška po bokovima i upućivanje opasnih centaršuteva na visoke Džeku i Schicka. S druge strane, vidjelo se dosta prostora u odbrani Rome s tri igrača, ali u Barçi nije postojao igrač koji može istrčati kontranapad večeras. Čak i kada je Barça bila na konopcima kod 2-0, Španac opet ništa nije mijenjao i kazna je stigla. Sigurno Valverdeov najlošije odrađen meč u cijeloj sezoni.

• Fizička iscrpljenost

Sezona je uzela danak po pitanju fizičke spreme igrača. Slabo rotiranje došlo je na naplatu. Igrači su večeras izgledali iscrpljeno, nisu imali dovoljno svježine za suprostaviti se motiviranim domaćinima. Svi igrači Barcelone su djelovali potrošeno mnogo prije kraja utakmice. Je li u pitanju kratka klupa, filozofija Valverdea ili nešto treće, ostaje nam da vidimo…

Stavovi izraženi u tekstu pripadaju autoru i ne odražavaju nužno uređivačku politiku portala.